Kontakt
daniela-jancalkova

Daniela Jančálková

Finanční poradce

Region:

Hlavní město Praha
Středočeský kraj

Adresa:

Jungmannova 748/30,
110 00 Praha

Blog poradce

Jak zajistit majetek na generace: Inspirace ze západu pro české podnikatele

Podnikatelé v západní Evropě a USA kladou důraz na dlouhodobé plánování správy majetku s cílem zajistit jeho udržitelný růst po mnoho generací. Přemýšlejí v nekonečném časovém horizontu, což jim umožňuje odolávat krátkodobým ekonomickým výkyvům a vyhýbat se unáhleným změnám v majetkové struktuře. Zároveň zohledňují globální kontext a dbají na diverzifikaci portfolia z hlediska měn, geografických oblastí, typů aktiv i odvětví. Důkladně analyzují, jak se jednotlivé složky jejich portfolia chovají během ekonomického růstu, recese či krizí, aby dokázali minimalizovat rizika a zajistili stabilitu.

Hlavním cílem je zachovat a chránit rodinný majetek před zbytečnými riziky, postupně ho rozšiřovat a předat dalším generacím.

Každá složka portfolia má jasně definovanou roli – zahrnuje aktiva, která profitují z ekonomického růstu, ale také ta, která si udrží hodnotu v období recese či reagují na různé úrovně inflace. Tímto přístupem dokáží optimalizovat výnosy a lépe čelit nejistotám.

Čeští podnikatelé a investoři však často nevhodně uvažují v příliš úzkém zaměření na Českou republiku a středoevropský region. Velkou část svého majetku alokují právě zde, často vlastněním lokálních firem či investičních nemovitostí. Tato koncentrace vytváří vysokou závislost na regionálních ekonomických a politických podmínkách. V případě nepříznivých změn, například recese, mohou být důsledky pro takto geograficky omezené portfolio velmi negativní. Diverzifikace do dalších světových trhů je proto klíčová pro snížení rizik a zajištění dlouhodobé stability majetku.

Správné rozložení majetku

Při sestavování investičního portfolia přistupujeme k investicím jako dlouhodobí investoři, kteří usilují nejen o výnos, ale i o stabilitu. Klíčovou strategií je globální diverzifikace, což znamená rozložení investic napříč různými regiony, velikostmi firem a měnami. Portfolio je budováno s výhledem na dlouhý, ideálně nekonečný investiční horizont, přičemž je rozděleno do tří hlavních složek: jedna třetina majetku je alokována do firemních podílů, druhá do nemovitostí a třetí do finančních aktiv. Toto rozložení je univerzálně funkční a zajišťuje rovnováhu portfolia a tedy finanční nezávislost!

V oblasti nemovitostí je důležité investovat do různě velkých bytů a rozložit riziko mezi více regionů. U finančních aktiv je klíčová globální diverzifikace, a to jak geografická, tak měnová, zahrnující různé sektory a velikosti firem. Tato strategie umožňuje minimalizovat rizika a zároveň optimalizovat výnosy.

Dlouhodobým cílem je vytvoření rodinného investičního portfolia.

To bude sloužit několika generacím a bude generovat dostatečné dividendy na pokrytí všech životních nákladů a běžného provozu rodiny. Součástí portfolia by měla být i růstová složka, která zajistí jeho postupné zhodnocení. Podnikatelé by měli zohledňovat možné ekonomické scénáře, včetně situací, kdy firmě nemusí ekonomicky prospívat a zisky budou nízké nebo nulové. Stejná obezřetnost platí i pro nemovitosti – je třeba počítat s možným poklesem jejich hodnoty nebo nižšími výnosy z pronájmu. Při vytváření investičního portfolia je nezbytné zohlednit všechny ekonomické aspekty a být připraven na různé scénáře, aby bylo zajištěno dlouhodobé zhodnocení majetku a stabilní příjem.

Proč v nekonečném horizontu?

Typický český dolarový milionář přistupuje k práci s majetkem méně systematicky, než jeho západní protějšek. Aby bylo možné bohatství dlouhodobě úspěšně spravovat, je klíčové osvojit si roli správce majetku. Součástí této role je i ochota přizvat odborníky, kteří mohou přinést cenný nadhled a zkušenosti. Správcovský přístup představuje zásadní způsob, jak zajistit udržitelnost a růst vybudovaného bohatství.

V České republice však tento přístup není příliš rozšířený, a to z několika důvodů. Jedním z nich je absence hlubšího, mezigeneračního pohledu na majetek, který byl v naší společnosti po desetiletích opomíjen. Nebo pocitu, že co když se toho náhodou nedožiju?

Přijetí principu „nekonečného horizontu“ – tedy správy majetku s ohledem na budoucí generace – otevírá zcela nový rozměr přemýšlení o bohatství.

Krátkodobé uvažování, například plánování na pouhých 5 let s ohledem na věk podnikatele, často vede ke konzervativnímu investování, které majetek neochrání před inflací, ani nezajistí jeho růst. Protože po pěti letech se investice „překlopí“ na dalších 5 let, protože co kdyby náhodou. A tak pořád do nekonečna…

Jak tento problém řešit?

Klíčem je přístup, který kombinuje strategické investování s plánováním pravidelné renty. Investujte své portfolio podle stanoveného investičního profilu a definujte její roční výši pro vás, vaši rodinu i budoucí generace. Navyšujte ji každoročně o inflaci, čímž se vytvoří základ pro dlouhodobý finanční růst. Dbejte na to, aby roční výběry z portfolia nepřekračovaly výnos z dividend, tedy maximálně 3,5 % ročně. Takto nastavený systém vytvoří „perpetuum mobile“ – budete moci čerpat hotovost, aniž by se hodnota portfolia snižovala, a naopak zajistíte jeho pozvolný růst. Tento přístup přináší finanční stabilitu nejen vám, ale i budoucím generacím.

Více »

Napište nám