Blog
PODLE TÉMATU
Akcie Asistence při nákupu Dluhopisy ETF fondy Firemní finance FKI fondy Hypotéka Investice Investiční financování Investiční nemovitost Investiční nemovitosti Investiční strategie Komodity Majetkové pojištění Nákup Odhad tržní ceny Osobní finance Penzijní spoření Podílové fondy Privátní poradenství Prodej Projektové financování Pronájem Provozní financování Půjčky a konsolidace Reality Stavební spoření Všechny
PODLE AUTORA
Ondřej Marek Petr Lukeš Lukáš Cinko Petr Kozelský Jan Pinta Petr Dobrovolný Markéta Navrátilová David Tůma Vladimír Bádr Lukáš Cinko Petr Dobrovolný Petr Kozelský Petr Lukeš Ondřej Marek Michal Pekař Všechny

Nabízeli mi dvacet milionů! A já je poslala do háje…

Paní doktorku jsem potkal na doporučení jedné mé klientky. Petře, prosím vás, mohl byste se postarat o Markétu? Ona má velké problémy s lékárnou…

V roce 1994 otevřela velkou lékárnu na poliklinice v centru Prahy. Vše bylo v pořádku, dařilo se bez problémů. Lékárna prosperovala.

Po roce 2002 jí přišla nabídka od většího lékárenského řetězce na odprodej lékárny a mimopražské výdejny. První nabídka byla 20 milionů. „Poslala jsem je do háje, já husa hloupá.“

V roce 2008 si někdo zařídil, aby paní doktorka dostala výpověď z nájmu. Měla tři měsíce na vyklizení lékárny. Zajistit náhradní prostory ani domluvit se s majitelem budovy se nepodařilo.

Výplata odstupného 10 zaměstnancům, odpis léků a přebudování mimopražské výdejny na lékárnu stálo skoro 2,8 milionů Kč. Z toho byly 2 miliony úvěrů.

Nevzdala se. Přestěhovala se a začala znovu. Mimo Prahu. Se třemi zaměstnanci. Tam to už nebylo tak snadné a dluhy se nedařilo splácet tak rychle, jak si původně představovala. Postupně propouštěla zaměstnance a zůstala na provoz lékárny sama…

V roce 2016 jsme se potkali poprvé.

Bylo potřeba dojednat s bankou nové podmínky úvěru. Hlavním zádrhelem byl menší obrat lékárny, který bance nestačil. Podařilo se to domluvit a nemusela úvěr splatit hned.

Manžel klientky si oddechl, protože úvěr byl zajištěný směnkou a hrozilo, že by museli prodat svůj dům, pokud by banka trvala na okamžitém splacení úvěru.

Sepsali jsme všechny závazky, které v té době paní doktorka měla. Bylo toho za 1,6 milionu.

Měsíčně splácela zhruba 110 000kč. Vypadalo to dobře, za rok a půl bude splaceno.

Nebylo.

Situace nezávislých lékáren se zhoršovala a lékárna nevydělávala tolik jako dřív. Také se nedostávalo některých léků, které měly k dispozici hlavně lékárny ve velkých řetězcích a tím ubývalo zákazníků mojí klientky.

Při naší další schůzce měla paní doktorka dluh u lékárenského velkoobchodu, u svého známého a účetní. Na jedné straně splácela, na druhé vznikaly další závazky. Bohužel, ani dlouholetá účetní ji na tuto situaci včas neupozornila.

Lékárnu se snažila prodat, ale protože byla zadlužená u lékárenského velkoobchodu, nepodařilo se to. V září 2018 nakonec lékárnu převzal velkoobchod za cenu aktuální pohledávky – 800 000,- Kč.

Po více jak dvaceti letech se stala znovu zaměstnancem.

V té době vzrostly dluhy na 1 780 000,- Kč.

Z příjmu 32 tis. splácela 25 tis. měsíčně.

V říjnu 2020 šla do důchodu a dál pracovala. Začala splácet 40 000 měsíčně.

V únoru 2021 doplatila úvěr navázaný na obrat lékárny půjčkou od Zonky. Byl nejvyšší čas, banka hrozila zesplatněním úvěru.

Sepsali jsme všechny zbývající dluhy, udělal jsem novou analýzu příjmů a výdajů celé rodiny včetně pojištění života a majetku. Vedle splácení jsme se připravili i na dobu po odchodu do penze, začali vytvářet vyšší rezervy a odkládat si peníze „na důchod“.

Od 2022 dělá odborného zástupce pro všechny lékárny velkoobchodu, stoupá jí příjem. V průměru splácí 70 000,- měsíčně!

Je neuvěřitelně disciplinovaná! Celou tu dobu ještě učí na škole a o víkendech zaskakuje v jiné lékárně.

Konečně se dluhy zmenšují!

Do konce roku 2023 bude ještě pracovat. Zbytek půjčky zvládne splatit jen z důchodu.

Trvalo to skoro sedm let, ale podařilo se!

90% mojí práce je podporovat klienty na jejich cestě k cíli. Někdy k tomu stačí dát si párkrát do roka společnou kávu a kousek dortu.

Paní doktorka mi doporučila další své známé. Jedna z nich právě musela zavřít lékárnu…

Více »

Napište nám