Blog
PODLE TÉMATU
Akcie Asistence při nákupu Dluhopisy ETF fondy Firemní finance FKI fondy Hypotéka Investice Investiční nemovitost Investiční nemovitosti Investiční strategie Komodity Majetkové pojištění Nákup Osobní finance Penzijní spoření Podílové fondy Privátní poradenství Prodej Pronájem Půjčky a konsolidace Reality Stavební spoření Všechny
PODLE AUTORA
Ondřej Marek Petr Lukeš Lukáš Cinko Petr Kozelský Jan Pinta Petr Dobrovolný Markéta Navrátilová David Tůma Ladislav Zemánek Vladimír Bádr Všechny

Prodej nemovitosti s realitkou nebo bez? Na co si dát pozor?

Jaké jsou podle vás výhody prodeje/pronájmu bez realitní kanceláře?

Pokud má majitel dostatek zkušeností, může být (zdánlivou) výhodou fakt, že nebude platit realitní kanceláři odměnu. Zároveň bude muset být ochoten investovat svůj cenný čas a energii.

U prodejů ovšem není vůbec jisté, že majitel svou nemovitost prodá za srovnatelnou cenu a s tak hladkým průběhem, jako to dokáže zkušený makléř. Navíc si majitel ponese náklady spojené s celým obchodním případem.

U pronájmů může být z pohledu některých majitelů výhodou, že jim na inzerát zareaguje více zájemců, neboť ti nebudou platit realitní kanceláři odměnu. To ovšem nezaručí, že mezi těmito zájemci bude ten nejvíce vhodný kandidát. Třeba ve Stone & belter nám navíc u pronájmů majitelé nemovitostí často za naše služby nic neplatí.

Jaké jsou podle vás nevýhody prodeje/pronájmu bez realitní kanceláře?

Otočím odpověď na předchozí dotaz. Realitní obchod bude majitele stát minimálně cenný čas a energii. Nedostatek zkušeností s realitními obchody pak může vést k finanční ztrátě a někdy i nevratným chybám.

Z praxe vím, že majitelé často nesprávně nastaví cenu, prezentují nemovitost pomocí nevhodných fotografií, u inzerátů chybí video, půdorys nemovitosti nebo např. srozumitelný text, prohlídky nejsou správně vedeny, je používána naprosto nevyhovující smluvní dokumentace (toto je mimořádně nebezpečné) či prostě majiteli chybí zdravý a přiměřený obchodní duch, který obchodu pomůže.

Jsem velice rád, že naši klienti jsou si výše uvedeného vědomi a svěřují nám péči o své nemovitosti. My jim na oplátku zaručujeme hladký průběh celého obchodu.

Jsou prodejní ceny při prodeji s makléřem vyšší?

Zkušený makléř, který bude za všech okolností jednat ve prospěch majitele nemovitosti, v průměru dosáhne vyšší prodejní ceny.

Procházíme náročným obdobím, na trhu je málo kupujících ochotných platit aktuální nabídkové ceny. Potenciální kupující si jednoduše vybírají nemovitosti s realisticky stanovenou cenou a na inzeráty s cenou stanovenou zbytečně vysoko vůbec nereagují – prodávající tak přijde o kupující ochotné zaplatit realistickou cenu, a aby prodal, musí jít třeba i pod tuto realistickou cenu. Může se stát, že v dnešní době neprodá vůbec.

Běžně se stává, že realitní kancelář má možnost nabízet nemovitost, která už byla dříve inzerována. Výsledkem často bývá, že tuto stejnou nemovitost prodá nebo pronajme minimálně za stejnou cenu. V čem je rozdíl? Většinou v kvalitě odvedené práce.

Co vám na tuzemském trhu s nemovitostmi chybí nebo naopak přebývá?

Myslím, že nebudu mluvit jen za sebe, když řeknu, že mi chybí více cenově dosažitelných nemovitostí pro ty, kteří chtějí bydlet ve svém. No a někdy naopak přebývají stavby, které postrádají nápaditost.

Přes všechny možné nešvary a nedokonalosti – myšleno nešvary a nedokonalosti subjektů, jejichž jednání má vliv na fungování realitního trhu, které ani nechci popisovat, funguje nicméně tuzemský trh s nemovitostmi relativně standardně. Z užšího pohledu – je dobře, že se práce makléřů neustále profesionalizuje, co stačilo včera, už nemusí stačit dnes.

Změnil Covid tendence v otázce samoprodejů?

Ve Stone & belter jsme u našich klientů výrazně odlišné tendence nepozorovali a i my, makléři, jsme se ve velmi živelném období před koncem Covidu chovali konzistentně a nikdy jsme takříkajíc nezneužívali situace. Na počátku Covidu, když se realitní trh zastavil, jsme byli velmi opatrní, konzervativní v úsudku a nedoporučovali jsme spekulaci na pokles cen.

K přesnější odpovědi zahrnující celý realitní trh nemám rozsáhlejší data – lze ale říci, že covidovou krizi plynule vystřídala jiná nešťastná mezinárodní krize a těžko se samostatně posuzuje případný vliv Covidu. Dobrý makléř si musí umět poradit v každé situaci a být oporou svým klientům, tím spíše v takto složitých situacích.

Více »

Klient s nebankovní půjčkou je vnímám jako rizikový. Jak si vytvořit pozitivní úvěrovou historii pro získání hypotéky?

Jak se definuje účelový a neúčelový úvěr Typickým příkladem účelového úvěru je hypotéka, protože sjednání finančních prostředků může… Více » Klient s nebankovní půjčkou je vnímám jako rizikový. Jak si vytvořit pozitivní úvěrovou historii pro získání hypotéky?

Napište nám