Blog

Zásadní novinky a změny v roce 2024 ve Stavebním Spoření, Hypotékách, Pojištění a Penzijním Spoření

S příchodem nového roku se v oblasti finančních produktů, které má většina z nás, chystá několik zásadních změn. Tyto novinky mají důsledky pro občany a mohou ovlivnit strategie týkající se finančních plánů.

Jaké změny nás čekají, a hlavně od kdy? 🙂

Změny Stavebního Spoření od 1.1.2024: zajistěte si současnou výši státní podpory na dalších 6 let i při změně zákona

Státní podpora stavebního spoření se od 1. ledna 2024 sníží na 5 % z ročně uspořené částky, nejvýše však ze základu 20 000 Kč. Maximální roční příspěvek se tak sníží z 2000 Kč na polovinu = 1 000 Kč. Změna se dotkne všech smluv o stavebním spoření bez ohledu na datum uzavření. I přes snížení státní podpory zůstane stavební spoření zajímavým spořicím produktem. Do konce roku většina stavebních spořitelen slibuje novým zájemcům, že jim budou sníženou státní podporu kompenzovat z vlastních zdrojů. O které spořitelny se jedná Vám rádi sdělíme.

Hypotéky od 1.1.2024: Zlepšení dostupnosti

ČNB deaktivovala závazný limit pro hypoteční úvěry DTI, a to s platností od 1. ledna 2024 (limit DSTI bankovní rada deaktivovala již dříve s účinností od 1. července 2023). Závazný limit LTV 80-90% (poměr výše hypotéka vůči hodnotě nemovitosti) zůstává nadále v platnosti.

👉 U deaktivovaného limitu DTI platila horní hranice na úrovni 8,5násobku ročního příjmu žadatele (9,5násobku pro žadatele mladší 36 let).

👉 U již dříve deaktivovaného limitu DSTI platila horní hranice splátky úvěru na úrovni 45-50 % z výše čistých měsíčních příjmů žadatele.

Povinné ručení v roce 2024: pojištění nejen automobilů

Nový zákon o povinném ručení, který již prošel částí schvalovacího procesu, oproti dříve avizované účinnosti od 23. prosince 2023, začne platit až v prvních měsících roku 2024. Nejčastěji se mluví o březnu 2024

  • rozšíří se okruh vozidel s povinností pojištění odpovědnosti, nejčastěji se uvídí : Elektrické koloběžky, segwaye, sněžné skútry, rolby, s konstrukční rychlostí nad 25 km/h.
  • zvýší se minimální hranice pojistných limitů na min. 50 mil. Kč
  • odpadne nutnost mít u sebe zelenou kartu. nově si budou moci policisté dohledat povinné ručení online v databázi.
  • za úhradu pojištění auta bude odpovídat provozovatel

Penzijní Spoření: změny od července 2024

Stát chce motivovat občany, aby si na stáří odkládali více peněz. Proto upravuje výše státních příspěvků a vyplácet je začne až od 500 korun. V takovém případě vám stát přispěje 100 korun. Získat od státu můžete měsíčně až 340 korun, ročně 4 080 korun. Abyste čerpali příspěvek na maximum, musíte si odkládat 1 700 a více. Tyto změny nabydou účinnosti až v druhé polovině roku 2024 proto se tomuto tématu budeme věnovat v dalších newsletterech.

Napište nám