Blog

Komodity jako součást investičního portfolia?

„Komodity jsou opět v kurzu“

„Je tady nový komoditní supercyklus“

„Minulý rok byly komodity nejvýkonnější třída aktiv a neobejdete se bez nich“

„Zlato do každé české rodiny“

To jsou jen některé titulky, kterých jsem si v posledních letech všiml jako investor a poradce svých klientů. Za rok 2022 dosáhly komoditní trhy zhodnocení +26 % (měřeno indexem S&P GSCI). Jednalo se tak opravdu o nejlepší výkonnost ze všech tříd aktiv v minulém roce. Nicméně v průběhu celého roku jsme viděli také obrovské kolísání zejména z důvodu geopolitické situace. Jak je to tedy ve skutečnosti s komoditami jako investičním nástrojem pro běžného investora (NE spekulanta/tradera?)

Nejčastěji obchodované komodity můžeme rozdělit na energetické, zemědělské, kovy nebo např. dřevo. Komoditní trh je obecně komplikovaný a může být pro nezkušené investory obtížný, volatilní a dost rizikový. Nicméně investoři mají několik možností, jak do komodit investovat.

Futures kontrakty

Jedna z nejčastějších možností pro investování do komodit jsou futures kontrakty.

Rovnou si řekněme, že tato specifická varianta není pro většinu běžných investorů vhodná. Důvodem může být, že jsou příliš velké na investiční kapitál. Také využívají pákového efektu, který je v nich zakomponován a jsou tak vysoce rizikové. Navíc z podstaty fungování futures kontraktu dochází k zaplacení daného obchodu předem, ale vypořádání je někdy v budoucnu.  Jde tedy o velmi spekulativní obchod.

ETF a Indexové fondy

Další možností je investování do Exchange-Traded Funds (ETF), které jsou podobné akciovým fondům. Tyto fondy mají za cíl sledovat výkon konkrétní komodity nebo celého komoditního trhu. Jedná se asi o nejčastější formu, jak přímo investovat do této třídy aktiv.

Akcie společností

Investování do akcií společností, které se specializují na těžbu, zpracování a prodej komodit, může být také možností. Například pokud se investor rozhodne investovat do akcií společností, které těží a prodávají ropu, bude jeho výkonnost mimo jiné také záviset na ceně této komodity. Nicméně už se nejedná o přímou expozici na danou komoditu, ale hrají zde roli i jiné faktory, které ovlivňují vývoj vaší investice.

Nákup fyzické komodity

Poslední možností pro investování do komodit je nákup fyzické komodity. Hlavně v ČR velmi populární zlato, které osobně vnímám jako nejméně vhodnou variantu. Proč? Drahé na pořízení/skladování, volatilní, nelikvidní, rizikové, nulový běžný výnos. Přes všechny tyto vlastnosti vnímají Češi zlato jako vhodnou investici, nebo dokonce spoření. Podle mě jde ale o nepochopení jeho funkce. 

Na zlato ve fyzické podobě se lze možná dívat jako na určitou pojistku pro krizové scénáře (válečný konflikt, nefunkčnost finančního systému apod.). I když i v tomto případě mám pochybnosti, jak by v dnešní nebo budoucí době obstálo v praxi jako platební prostředek.

Závěrem

Komodity obecně jsou velmi specifické a jejich využití dává smysl spíše v určitých konkrétních případech nebo obdobích. Volil bych je proto pouze jako doplňkovou část investičního portfolia formou ETF/indexových fondů nebo akcií společností. Pokud si nejste jisti, zda jsou pro vás komodity jako investice vhodné nebo ne, klikněte na formulář níže a vyplňte své kontaktní údaje. Ozve se vám váš poradce.

Napište nám