Blog

Jak překonat zhodnocení na spořicích účtech a bojovat s inflací?

HISTORIE

1929, 1937, 1962, 1987, 1990, 2000, 2008, 2020, ????

Říkají vám tato čísla něco? Jedná se o ročníky největších akciových krachů za posledních necelých 100 let.

Zdroj: Bloomberg Finance LP, NBER, Deutsche Bank

Z definice se zpravidla jedná o velmi významný propad cen akcií v desítkách procent a také obvykle velmi rychlý. Akcie totiž často zažívají pád během několika hodin, dnů nebo maximálně týdnů.

Zotavení z takových propadů trvá klidně i několik let.

Burzovní krachy často přicházejí po dlouhém období růstu, kdy akcie dosahují až absurdních hodnot.

Krachům předchází často nepodložený ekonomický růst, extrémní zadlužování, široké využívání pákového efektu, válka, přírodní katastrofy, nezodpovědná politická rozhodnutí apod.

Statisticky dochází k akciovým krachům přibližně každých 10 let.

Připomíná vám to něco?

SOUČASNOST

Od toho největšího krachu v novodobé historii v roce 2008 uplynulo 14 let. Statisticky by měl tedy už přijít. Z důvodů uvedených výše, které mohou být důvodem propadů, vidíme také podobnost.

Ale nic takového se zatím nestalo. Proč?

Politici a centrální banky se totiž naučily, že v krizových situací mohou rychle přijít s pomocí. Bohužel ale za cenu v podobě např. vysokého zadlužení nebo dnešní vysoké inflace.

Z pohledů akcií se tedy nacházíme spíše v medvědím trhu. Tzn. v situaci, kdy ceny pod vlivem různých faktorů pomalu, ale dlouhodobě klesají. Válka, energetická krize, vysoká inflace, vyšší úrokové sazby, riziko recese, ekonomická krize. Pojmy, které dnes slyšíme velmi často, jsou přesně tím důvodem, proč akcie letos ztrácejí.

BUDOUCNOST

Akcie jsou většinou dobrý indikátor budoucích událostí. To, že dochází k určitým změnám ve světové ekonomice, nám vlastně ukazují už od začátku roku 2022.

Koš 500 akcií největších amerických společnosti (S&P500) vykazuje pokles od začátku roku k listopadu 2022: -17 %.

Koš téměř 3000 akcií společností z celého světa (MSCI ACWI) je za stejné období: -14 %.

Jste připraveni? Klidně můžeme jít ještě níže.

Jestli je příští akciový krach za rohem, samozřejmě nevíme. Každopádně nejistot a negativních zpráv je dnes více než těch pozitivních. Proč je to ale i tak pro dlouhodobého investora dobrá zpráva? Protože nespornou výhodou takových poklesů je, že čím větší pokles nabídne, tím větší bude prostor pro zhodnocení do budoucna. Jinak řečeno, v současné době si můžete koupit akcie těch největších společností světa za výrazně nižší cenu.

Ať bude další vývoj jakýkoliv, tak aktuální pokles okolo 15 % je už teď zajímavý pro nákup dlouhodobé a ideálně pravidelné investice. 

Proto vidím už dnes akcie jako příležitost příští dekády. Velmi zajímavou příležitost dnes ale také vidíme na dluhopisech. Vlivem růstu úrokových sazeb ve světě jsme zažili velké poklesy v cenách dluhopisů. Tady ovšem platí jednoduché pravidlo, že jakmile klesne cena dluhopisu, zvýší se jeho výnos do budoucna. A právě nyní nastává doba, kdy si můžeme zafixovat velmi zajímavé výnosy jak na firemních, tak na bezpečných státních dluhopisech.

Navíc pokud očekáváme, že zvyšování úrokových sazeb je na vrcholu (ČR), nebo se k němu blíží (USA), můžeme také počítat s jejich postupným snižováním, a tím opět růstem cen dluhopisů.

Jedná se tedy o příležitost, která tady nebyla mnoho let a začíná být opět velmi atraktivní.

CO TO VŠE PRO VÁS ZNAMENÁ?

Pokud máte své úspory na spořícím účtu, nečekejte na “správný okamžik”, až se akcie dostanou na své dno nebo se sníží úrokové sazby. To už většinou ceny dluhopisů i akcií vyrostly a vy zbytečně promarníte to nejlepší růstové období. Současnou dobu vnímáme jako velmi zajímavou pro budování portfolia.

A pokud už investiční portfolio máte, můžeme se společně podívat, zda ho máte složené správně a odpovídá vašim cílům a aktuální tržní situaci.

Nezapomeňte, že k investování toho vlastně moc nepotřebujete. Většinou vám stačí čas, trpělivost a správný partner.  Pokud máte zájem o konzultaci, klikněte na formulář níže a vyplňte svoje kontaktní údaje. Ozvu se vám.

Napište nám