Blog

Jak dnes bezpečně zhodnotit volné prostředky?

Každá doba sebou přináší své pro a proti. Ta dnešní je specifická v tom, že na jedné straně řešíme např. vysokou inflaci, která nám znehodnocuje naše úspory. Ale na druhé straně nám přináší také zajímavé příležitosti.

O co jde?

Základní úroková sazba stanovená centrální bankou je aktuálně 7% p.a. Takto vysoký úrok byl v ČR naposledy v roce 1999. Je dobré si připustit, že období extrémně levných peněz je pryč. Dlužníky tedy tato zpráva moc nepotěší. Ale co střadatelé? Lidé, co mají volné prostředky a chtějí je bezpečně zhodnotit. Pro ně naopak, po velmi dlouhé době, přichází zajímavé období.

Nutný základ

Spořící účet vnímám jako základ každého správně nastaveného portfolia. Pohotovostní rezerva, kterou můžete okamžitě použít na pokrytí nečekaných situací. Prakticky každá banka dnes nabízí spořící účet, který reflektuje základní úrokovou sazbu centrální banky. Nejvyšší úrok na spořícím účtu v bankách dnes začíná na 6,01% p.a. a končí na 3,00% p.a. (říjen 2022).

Prostředky jsou samozřejmě dle zákona pojištěny proti případnému úpadku banky do 100.000 EUR (resp. ekvivalent v CZK) a jsou automaticky zdaněny srážkovou daní.

Vybírejte pečlivě

Na co si dát největší pozor při výběru správného spořící účtu jsou podmínky jednotlivých bank. Ať už jde o pásmové úročení, nutnost aktivně využívat účet, časově omezenou nabídku nebo dokonce rozdíl v nabídce pro stávající a nové klienty. Vše je nutné prověřit a přizpůsobit vaším individuálním potřebám.

Co když chci více?

Pokud vám úrok na spořícím účtu nestačí a rádi byste zhodnotili peníze ještě více, existují dnes zajímavé alternativy.

  • Jednou z nich může být vklad u banky, která vaše peníze uloží přímo u ČNB. Výsledkem je zhodnocení na úrovni 6,25 % p.a. I tento vklad je dle zákona pojištěn v rámci fondu pojištění vkladů. Nicméně je potřeba v tomto případě počítat s tím, že úroky nejsou automaticky zdaněny a tato povinnost je tedy na vás.
  • Další variantou můžou být investiční společnosti, které stejně bezpečně ukládají prostředky na účet u ČNB, ale jsou schopny vám nabídnout zhodnocení až 6, 50 % p.a. U obou variant je nutné počítat s dostupností vašich prostředků v horizontu přibližně 14 dnů.

U všech zvolených možností je dobré vědět, že jakmile úrokové sazby poklesnou, projeví se tato změna prakticky okamžitě i do vašeho zhodnocení. Proto je dobré brát tyto alternativy jako opravdu krátkodobé řešení, které nabízí mimořádná aktuální situace.

Ať už si zvolíte jakoukoliv variantu zhodnocení svých volných prostředků, doporučuji se vždy poradit s odborníkem, který pro vás vybere tu nejvhodnější. Svět financí je totiž někdy velká džungle, tak je dobré mít někoho, kdo se v ní vyzná. Rád vás provedu!

Napište nám