Jakou přidanou hodnotu má spolupráce s realitními makléři Stone & belter?
Přinášíme vám rozhovor s ředitelem naší realitní sekce, Petrem Lukešem. Petr má bohaté zkušenosti a hluboké znalosti v oblasti realit a s velkým nadšením se dělí o své názory a poznatky týkající se spolupráce s realitními makléři.
Téma rozhovoru je jednoznačné: "V čem vidíte přidanou hodnotu spolupráce s realitním makléřem?" Zajímá nás, jaký přínos může realitní makléř přinést majitelům nemovitostí a zájemcům o jejich prodej či pronájem. Jaké jsou jeho odborné schopnosti, jak se o něj vyplatí opřít a jakým způsobem může usnadnit a zefektivnit celý realitní obchod.
Petr Lukeš nám poskytuje jedinečný pohled na tuto problematiku a odhaluje, jak zkušený makléř spolupracuje s dalšími profesionály a využívá moderních IT nástrojů, aby dosáhl nejlepších výsledků pro své klienty. Současně nám přibližuje důležitost férového jednání a kvalitní komunikace se všemi zúčastněnými stranami.
V čem vidíte přidanou hodnotu spolupráce s realitním makléřem?
Když to zjednoduším – majitel předá makléři klíče a znovu se sejdou až na podpis nájemní nebo kupní smlouvy.
Zkušený makléř spolupracuje s mnoha dalšími prověřenými odborníky a využívá vhodných IT nástrojů (např. více druhů softwaru pro správné určení ceny, software pro elektronický podpis dokumentů), aby dokázal svým klientům dodat nejlepší možný výsledek a celý obchod proběhl bezproblémově. Každý děláme svou práci. Učitel učí děti, makléř se věnuje každý den nemovitostem – a ne naopak.
Nesmíme zapomenout ani na pohled kupujícího / zájemce o pronájem – i ten bude mít lepší pocit, když se mu do telefonu ozve profík, na kterého se bude moci v průběhu celého obchodu i po něm obrátit s jakýmkoliv dotazem a který zaručí férové jednání vůči všem stranám.
Na co si dát pozor při výběru realitní kanceláře?
Pro většinu z nás může být prodej nebo nákup nemovitosti životním obchodem. Asi je zbytečné zdůrazňovat, že bychom takovouto transakci měli svěřit spolehlivému partnerovi. Ne každý ale takového partnera, ať už z vlastní zkušenosti nebo od někoho, komu věří, má k dispozici.
Klient by si před výběrem realitního zprostředkovatele měl minimálně prohlédnout úroveň, na jaké prezentuje nemovitosti a též sám sebe. Svou nemovitost přece nesvěříme někomu, kdo odbyde pořízení fotografií nebo nebude schopen napsat smysluplně text inzerátu.
Doporučuji též zavolat makléři / makléřům inzerujícímu v lokalitě, ve které mám nemovitost, kterou zvažuji prodat či pronajmout a ověřit si jeho způsob komunikace, přehled o realitním trhu a třeba i ochotu nezištně poradit bez jakéhokoliv závazku k dalším obchodům. Chceme spolupracovat s někým, komu můžeme důvěřovat a kdo ve svém úsudku nestřílí od boku.
Jaký by měl podle vás být ideální realitní makléř?
Ideální realitní makléř pracuje za všech okolností vědomě ve prospěch majitele nemovitosti, a ne primárně ve prospěch svůj.
Ideální realitní makléř si neulehčuje si práci, vzdělává se, má dostatek pokory, příjemné vystupování, je zároveň obchodník, diplomat a srdcař, má přehled o trhu jako celku a zároveň dobře ví, že rozdíl je v detailu.
Co všechno by měla obsahovat nabídka profesionálních realitních služeb?
Hladký průběh prodeje nebo pronájmu nemovitosti zahrnuje velké množství dílčích úkonů a služeb, zejména:
- schopnost podívat se na realitní obchod také ze širšího pohledu
- správné ocenění nemovitosti a dlouhodobé sledování vývoje cen
- profesionálně připravená a vždy aktuální smluvní dokumentace
- možnost elektronicky podepisovat dokumenty
- pružnou a efektivní komunikaci se zájemci
- možnost nabídnout nemovitost databázi zájemců v případě, že majitel nechce svou nemovitost inzerovat veřejně
- kvalitní fotografie a video zobrazující nemovitost bez jakéhokoliv zkreslení
- zaměření a přípravu půdorysu nemovitosti
- důkladné prověření zájemců o pronájem
- efektivní spolupráci s odborníky na financování a pojištění nemovitostí
- převod smluv na dodávky energií a možnost výběru z více dodavatelů těchto energií
- správné vysvětlení dopadů prodeje, pořízení i pronájmu nemovitosti všem stranám – např. z pohledu daní
Makléř musí být schopen zastupovat své klienty i v opačných případech – tzn. když ti si kupují nebo pronajímají nemovitost. Tato činnost zahrnuje zejména:
- vysvětlení celého procesu od A do Z
- případné vyhledání vhodné nemovitosti
- účast na prohlídkách, posouzení nabídkové ceny, jednání s protistranou, účast na předání
- prověření majitele nemovitosti
- u pořízení bytů prověřit fungování SVJ
- zajistit revizi smluvní dokumentace (rezervační a kupní smlouvy, smlouvy o advokátní úschově atd.)
- zajistit kontrolu technického stavu nemovitosti
Někteří makléři jsou schopni vypracovat odhad tržní hodnoty nemovitosti (obvyklé ceny) sloužící jako podklad pro banku v souvislosti s vyřízením úvěru. Jiní makléři se zase specializují např. na práci s komerčními nemovitostmi, prodávají retailové nebo logistické parky atd.
Proč jste se rozhodl stát realitním makléřem?
Ve světě čísel a realit jsem po celou svou profesní kariéru. Nemám rád zbytečnou a marnou práci a pomáhat lidem k bydlení takovou činností určitě není. Ve Stone & belter navíc pracuji s kolegy, se kterými se známe dlouhé roky, a to dává příležitost vzniknout výjimečnému pracovnímu prostředí, ze kterého následně těží i naši klienti.
Máte nějaké doporučení ze světa realit pro širokou veřejnost?
Nebojte se spolupráce s realitními makléři, obezřetně si však mezi nimi vybírejte a pro svůj realitní obchod je oslovte včas.