Blog

Stavební spoření, nebo pravidelná investice?

Státní dotace má zásadní vliv na výnosnost zhodnocení stavebního spoření. Zvyšuje zhodnocení o několik procent. Aktuálně se na politické scéně řeší, zdali bude státní příspěvek i v budoucnu.

Nejčastěji máme stavební spoření spojené se spořením pro děti. Podíváme se tedy, kdy je a kdy není stavebko vhodným produktem spoření pro děti. A také na několik modelových situací, kdy můžeme své děti nebo vnoučata připravit o statisíce.

Při setkání s novými klienty se vždy dostaneme k aktuálním smlouvám, které již mají v rodině sjednané. Často se objevuje verze věty: „No a pro děti máme (samozřejmě) stavební spoření“. „A proč jste zvolili smlouvu stavebního spoření?“ „No to nám poradila Maruška (sousedka, zástupce stavební spořitelny), prý je to to nejlepší, co mohou naše děti už od narození mít.“

A tak mají dnes děti na smlouvě po šesti letech naspořených 140 000,- Kč včetně státní podpory. Pokud je dětem víc než šest let, mají už druhou, třetí smlouvu. Pak jsou často peníze z předchozí, ukončené smlouvy někde na spořicím účtu.

A ta varianta lepší o statisíce?

Pokud víte, že chcete peníze dát dětem až někdy po střední škole, zvolte místo stavebního spoření pravidelnou investici, třeba do podílových fondů.

Pro srovnání jsem zvolil Amundi US Pioneer fund v CZK, kde máme k dispozici data od roku 2011. Za posledních 10 let dosáhl fond průměrné roční výkonnosti 8,9 % (po odečtení poplatků za správu).

Při měsíčním vkladu 1700,- Kč tak může mít syn nebo dcera po šesti letech naspořených 327 000,- Kč. A po maturitě (19 let spoření) slušných 1 006 000,- Kč.

Stavební spoření není špatný produkt, jen je potřeba ho správně použít. Podle toho, na co byl zamýšlen. Naspořit částku, kterou jednorázově utratím na konkrétní účel. Třeba za přestavbu dětského pokoje pro budoucího školáka. Stavební spoření může mít také smysl při plánování úvěru.

Pokud ale chcete jen spořit peníze na někdy, nebo na start do života, nebo aby měly děti jednou třeba zálohu na byt, je lepší se vydat jiným směrem. Směrem pravidelného investování do vhodně zvoleného investičního portfolia.

A jak to máte doma vy? Stavebko nebo pravidelné investice?

Jaké je správné řešení právě pro Vás s Vámi rádi zkonzultujeme. Vedle článku vidíte můj kontakt, napište mi jednoduše mail, zavolejte, nebo stačí kliknout na “chci nabídku” a po zanechání vašeho kontaktu se Vám ozvu.

Napište nám