Proč jsou ceny rezidenčních nemovitostí tam, kde jsou?
Proč ceny realit klesají? Začíná hypoteční krize jako v roce 2007?
Český realitní trh je v oblasti prodeje a pronájmu rezidenčních nemovitostí v mnoha ohledech standardním trhem fungujícím na tržně-ekonomických principech. Nicméně vědci ze Sociologického ústavu AV ČR poukazují na to, že mladí lidé zakládající rodinu v nájmu mohou být vnímáni jako nezodpovědní. Minimálně v jednom aspektu však v tomto prostředí podléháme zažitým sociálním normám spojeným s tradiční touhou po vlastním bydlení, a to v napříč všemi věkovými kategoriemi.
Podle průzkumu agentury Median z konce roku 2020 je představa o ideálním bydlení u 95% mladých lidí (mileniálů ve věku 18-35 let) založena na (spolu)vlastnictví. Na rozdíl od jiných témat tito mileniálové v oblasti bydlení neuvažují jinak než většina populace. Touha po vlastním bydlení se promítá do našeho jednání, kupujeme nemovitosti často v emocích. Vnímáme je většinou jako aktivum přinášející užitek nebo investici a zavíráme oči před alternativními možnosti zhodnocení prostředků. Ne každá nemovitost je ovšem investicí výhodnou.
Důsledkem našich rozhodnutí je nižší efektivita trhu s bydlením. Je prokázáno, že v zemích s výraznou orientací na vlastnické bydlení (mezi které patří Česká republika, Maďarsko, ale i Litva) je v době realitního boomu růst cen rychlejší než v zemích, kde větší část domácností bydlí v soukromém nájemním bydlení (např. Německo a Rakousko). Nemovitosti zdražují rychlejším tempem, počet mezd nutných na pořízení nemovitosti roste, nemovitosti začínají být nadhodnocené a dochází k nafukování cenové bubliny. Toto jsme mohli pozorovat do 1. čtvrtletí roku 2022 i na českém realitním trhu. V době krize je následný cenový propad nemovitostí nejvyšší v zemích s převažujícím vlastnickým bydlením. Převážně v zemích, kde stabilní součástí bytového systému není efektivně fungující nájemní bydlení.
V současné době se historie začíná opakovat: ceny některých nemovitostí směřují směrem dolů, doba prodeje se prodlužuje a zvyšuje se počet inzerovaných nemovitostí. Vymizeli ti, kteří si na podstatnou část kupní ceny brali hypoteční úvěr. Někteří potenciální kupující aktuálně řeší udržitelnost svých příjmů do budoucna, odkládají pořízení nemovitosti a přesouvají se na nájemní trh, kde se zvýšená poptávka po nájemním bydlení (v kombinaci s uprchlickou krizí) projevila v růstu nájemného.
Další vývoj bude záviset na celkovém stavu našeho hospodářství, zejména na tom, jak rychle se dostaneme z případné ekonomické recese a za jak dlouho se inflace dostane do běžných mezí. Čím kratší bude toto období, tím dříve se opět začne projevovat již zmíněná touha po vlastním bydlení, která následně nastartuje další růst cen nemovitostí.
Zaujal vás můj článek? Rádi byste se dozvěděli více či si prošli současnou nabídku naší realitní kanceláře? Jednoduše klikněte na tlačítko „chci nabídku“ a ozvu se vám!