Finanční gramotnost dětí?
Při přípravě článků jsem se ptal dětí ve svém okolí, co se učí ve škole o finanční gramotnosti. Většinou se učí o historii peněz, příjmech, výdajích, rozpočtu, aktivech, pasivech, cenných papírech, daních, inflaci, České národní bance, vkladech, úvěrech, hypotékách, kartách, oddlužení a podobně. Dozvěděl jsem se, že k nim do školy chodí někdo na speciální hodiny a že existuje olympiáda finanční gramotnosti!
Na čem se ale všichni shodli je, že jim chybí praktické znalosti. Co mě bude všechno čekat zařídit, když si najmu byt? Co všechno budu platit? Jak ovlivním výši svého příjmu? Co mám dělat s penězi, které mi přebývají? Jak si šetřit? Jak začít investovat? Jak si koupit byt? Jak se dělá daňové přiznání. A všechny ty věci, které nám můžou přijít samozřejmé.
Odpovídali mi nejčastěji studenti gymnázií tak netuším, co se učí finanční gramotnosti na jiných typech středních škol, nebo učňovských oborech, které by měly připravit absolventy jak na zaměstnání, tak pozici živnostníka či majitele firmy.
Více »