Kontakt
ondrej-dolinek

Ondřej Dolínek

Finanční poradce

E: odolinek@exfin.cz

Region:

Hlavní město Praha
Středočeský kraj

Adresa:

Jungmannova 748/30,
110 00 Praha

Moje specializace:

Hypoteční financování – realizováno téměř 5mld hypotečních úvěrů.

Investiční poradenství pro movitou klientelu.

Pomáhám klientům při jejich strategickém rozhodování. Vždy mě bavila matematika, proto jsem se rozhodl vystudovat finanční a pojistkou matematiku na MFF UK. Svou kariéru jsem odstartoval v bankovnictví. V roce 2000 jsem nastoupil do Expandia banky, která byla v té době průkopníkem moderních technologií a internet bankingu, ale již záhy jsem si uvědomil, že řadu věcí lze dělat lépe, nezávisle, s ohledem na zájmy klienta a ne akcionáře banky. Začal jsem s hypotečním financováním a postupně jsem se zaměřil na celé finanční portfolio služeb. Jen v oblasti hypoték jsem sám zpracoval hypoteční úvěry v objemu 5 000 000 000 Kč. Tuto metu dosáhlo jen několik jednotlivců v celé České Republice.

Od roku 2007 jsem většinovým vlastníkem a jednatelem společnosti Expres finance, která se specializuje na hypoteční financování a sdružuje pod sebou téměř 20 specialistů na nemovitostní financování. Spolupracujeme s řadou developerských společností a realitních kanceláří.

Dnes pomáhám klientům spravovat a zhodnocovat jejich majetek a budovat finanční nezávislost.

Investičnímu poradenství a svému dalšímu profesnímu rozvoji se věnuji pod hlavičkou společnosti Stone and Belter.

Více »
Blog poradce

Spořicí účet versus inflace: Jak ochránit své úspory

Spořicí účty jsou často první volbou pro mnohé lidi, kteří chtějí bezpečně uchovat své peníze. Avšak otázka zní: Mohou tyto účty efektivně chránit naše úspory před inflací?

Co je to spořicí účet?

Spořicí účet je bankovní účet, který umožňuje klientům ukládat peníze a získávat úrokové výnosy. Tyto účty nabízejí většinou vyšší úrokovou sazbu než běžné účty, avšak nižší než investiční nástroje.

Co je to inflace?

Inflace je ekonomický jev, kdy dochází ke zvyšování cen zboží a služeb v ekonomice, což zároveň snižuje kupní sílu peněz. Tedy pokud inflace přesahuje úrokové sazby spořicích účtů, vaše úspory ve skutečnosti ztrácejí hodnotu. V posledních pěti letech byla průměrná inflace 7,12 % ročně.

Jak inflace ovlivňuje spořicí účty?

Pokud máte peníze uložené na spořicím účtu, je důležité zohlednit jeho úrokovou sazbu a míru inflace. Například pokud váš spořicí účet nabízí 3 % a inflace je 5 %, pak v reálném vyjádření vaše úspory klesají o 2 % ročně. Zjednodušeně, pokud máte 100 000 Kč na spořicím účtu, za rok jejich kupní síla bude ve výši 98 000 Kč.

Jak se bránit inflaci?

  1. Investování: Místo uchovávání všech peněz na spořicím účtu zvažte investice. Akcie, nemovitosti a další investiční nástroje mohou mít potenciál přinášet vyšší výnosy než úrok ze spořicích účtů.
  2. Diversifikace: Rozložení investičních prostředků mezi různé třídy aktiv může pomoci chránit vaše úspory před inflací.
  3. Termínované účty s vyššími úroky: S pomocí svého poradce můžete najít konkurenceschopnější úrokové sazby.

Struktura úspor domácností v ČR

 Zdroj: Výroční tisková konference AKAT (12. března 2024) a Zpráva o vývoji finančního trhu v roce 2023

Zde jsou tvrdá data o úsporách nás všech, občanů ČR. Běžné a spořicí účty spolu s termínovanými produkty obsahují 3,92 bil Kč (bilion = 1 000 000 000 000) oproti 1,1 bil Kč investovaných ve fondech kolektivního investování. Bohužel se ukazuje, že drtivá většina peněz je uložena tak, že de facto nemá šanci překonat inflaci, a to je problém. Problémem to nazývám z toho důvodu, že základní premisa, proč vůbec ukládat peníze, je to, že mi nebudou ubývat před očima. Další problém vidím v poplatcích či jejich struktuře a jejich výši v některých sektorech (životní pojištění, penzijní fondy). Řadíte se mezi tyto investory i vy? Potřebujete takový komfort, abyste měli rezervu na spořicím účtu větší než šestinásobek měsíčních výdajů (většinou 150 000 – 300 000 Kč)? Uvědomujete si, co vás takový komfort stojí?

Závěr

Spořicí účty jsou na první pohled bezpečným způsobem, jak uchovat své peníze, ale při bližším pohledu na inflaci (bývá cca o 1-2 % výše nad sazbou na spořicích účtech) se ukazují jako nedostatečné a nevhodné k tvorbě dlouhodobějších rezerv. Je důležité přizpůsobit svou strategii řízení financí, abyste co nejlépe chránili hodnotu svých úspor. Přesunutí peněz z běžného účtu na spořicí účet rozhodně není investování. Pokud chcete ochránit své peníze před inflací, zvažte další možnosti investic a nebraňte se diverzifikaci svého portfolia. 

Je nejvyšší čas změnit směr investování a zkonzultovat se svým poradcem alternativy ke spořicím účtům, které mohou být dluhopisové, realitní nebo akciové fondy.

Je zřejmě, že správné nastavení investic není jednoduché, ale s vaším poradcem správnou variantu pro vás určitě najdete.

Více »

Napište nám