Blog

Jsou dluhopisové fondy z pohledu výnosu a rizika příležitostí této dekády?

Situace na podzim roku 2023 přináší zajímavou investiční příležitost, která je dána úrokovými sazbami a jejím dalším vývojem.

Dnešním trendem jsou vysoké úrokové sazby na spořících účtech, které jsou nejvyšší za posledních 20 let. Základní úroková sazba České národní banky (ČNB) je v České republice na úrovni 7 %. Díky tomu mohou komerční banky nabízet zhodnocení na spořících účtech v rozmezí 3 – 5 % p.a. Většina bank má však nastaven maximální limit částky vkladu, který se úročí vyšším procentem a peníze nad tento limit se v některých případech neúročí vůbec. Blahobyt vyšších úroků na spořicích účtech nebude trvat věčně a postupně bude docházet k jejich snižování.

Jak si zajistit nadstandardní zhodnocení i v dalších letech a ochránit vaše úspory před inflací?

Odpovědí mohou být dluhopisové fondy. V době, kdy úrokové sazby rostou, cena dluhopisů klesá a naopak. V současné době jsme pravděpodobně na vrcholu cyklu zvyšování sazeb

Investování do kvalitních dluhopisových fondů může být zajímavou konzervativní investicí, která vám přinese nadstandardní zhodnocení a ochrání vaše úspory před inflací.

Pokud chcete více informací, jak zhodnotit vaše úspory v dalších letech, neváhejte se mi ozvat.

202320242025
Celková inflace (%)11,02,11,7
Měnověpolitická inflace (%)10,92,11,6
Hrubý domácí produkt (mzr. změny v %)0,12,32,7
Úrokévé sazby 3M PRIBOR (%)6,94,83,7
Měnový kurz (CZK/EUR)23,924,724,6
Prognóza ČNB
Zdroj: https://www.cnb.cz/cs/menova-politika/prognoza/

Napište nám