Blog

Finanční gramotnost dětí?

Při přípravě článků jsem se ptal dětí ve svém okolí, co se učí ve škole o finanční gramotnosti. Většinou se učí o historii peněz, příjmech, výdajích, rozpočtu, aktivech, pasivech, cenných papírech, daních, inflaci, České národní bance, vkladech, úvěrech, hypotékách, kartách, oddlužení a podobně. Dozvěděl jsem se, že k nim do školy chodí někdo na speciální hodiny a že existuje olympiáda finanční gramotnosti!

Na čem se ale všichni shodli je, že jim chybí praktické znalosti. Co mě bude všechno čekat zařídit, když si najmu byt? Co všechno budu platit? Jak ovlivním výši svého příjmu? Co mám dělat s penězi, které mi přebývají? Jak si šetřit? Jak začít investovat? Jak si koupit byt? Jak se dělá daňové přiznání. A všechny ty věci, které nám můžou přijít samozřejmé.

Odpovídali mi nejčastěji studenti gymnázií tak netuším, co se učí finanční gramotnosti na jiných typech středních škol, nebo učňovských oborech, které by měly připravit absolventy jak na zaměstnání, tak pozici živnostníka či majitele firmy.

Praktické znalosti a dovednosti tak zůstávají na nás na rodičích. Abychom dětem ukázali, co všechno platíme. Abychom jim ukázali jak (nebo jestli) plánujeme, když jede rodina k moři. Jak je to náročné finančně, případně za jak dlouho na to rodina vydělá nebo ušetří.

Většinou se nás poradců ptáte, kam máme uložit peníze. Zda bude lepší stavební spoření, spořící účet nebo snad fondy? Na jak velkou hypotéku dosáhnu. Jaká je nejlepší pojistka? Kolik budu potřebovat v důchodu? Kolik si mám odkládat?

Děti mají stejné otázky jako vy. Chtějí vědět praktické věci. Obvykle je nezajímá pustá teorie – že se peníze vyvinuly ze směnného obchodu. Že lidé používali mušličky nebo šátečky a že papírové peníze měli už staří Číňané. Tohle je zajímavé, ale připraví je to nějak na realitu jejich vlastního života za 5 nebo 10 let?

Je to na nás, rodičích. Zapojit děti do financí rodiny. Vzít si výpis z účtu, příjmy a výdaje a udělat s nimi analýzu výdajů a příjmů. Založit jim běžný účet s platební kartou. Založit jim pravidelnou investici ať ví, co udělají peníze v čase.

Ukažte jim, že nechtít každý den zmrzlinu, můžou mít každé dva roky nový ajfoun. Nebo budete u moře o týden déle. Ukažte jim, kolik vyděláváte. Kolik co stojí a jaký z toho budou mít užitek že po vás nebudou chtít koupit každou maličkost. Ocení to, i když bude jůtůber. A vy také.

Napište nám