Blog

Dětské spořící pojistky: Ano nebo ne?

Každý ho má. Přece nenecháš dítě nepojištěné? Budu to platit, když mladí na to kašlou, mám ráda svoje vnoučata. Chovám se zodpovědně, a dětem něco naspořím!

Sluníčko, Flexi nebo Sdružené pojištění dětí a mládeže z doby Československa jsou nejznámější dětská pojištění.

Před rokem 1989 mělo skoro každé dítě životní pojištění. Maminky se často s pojišťováky setkaly už v porodnici a spolu s miminkem si domů donesly i pojistku. Svého času bylo pojištění dětí a mládeže druhou nejrozšířenější pojistkou v Československu!

Po osmnácti letech spoření (placení) dostal nový dospělák smlouvu od rodičů. Často z toho byl doma malý obřad zakončený slovy „a teď se starej ty“.

Takhle to pokračovalo i po revoluci. Všichni byli spokojení. Rodiče i pojišťovny.

Zhodnocení na „spořící“ části pojistky bylo slušné až skvělé. Garantované zhodnocení na pojistkách bylo 6 % (technická úroková míra). A spořiví Češi přeci nejsou blbí, aby toho nevyužili. A proč také ne, když při dožití dostanu zpět všechny své peníze a byl jsem tak vlastně pojištěný zadarmo…

Začalo to kulhat v roce 2002 kdy klesla garance zhodnocení na 4 % a znovu v lednu 2004 kdy klesla na 2,4 % ročně.  

To už se o výhodnosti spoření pro děti přes životní pojištění dalo mluvit jen stěží. (I když se o to marketing pojišťoven snažil o 106.) Přeci jen je to pojistka a ta něco stojí. A často víc, než si lidé dovedli představit!

Pro začátek přijdete o dva roky vašich vkladů. Takže ona 1000 Kč měsíčně se hned podpisem promění ve ztrátu 24 000 Kč. A nezapomeňme na to pojištění – to se pořád platí. A se zhodnocením 2,4 % ročně se náklady 24 000 dohání těžko.

Pojišťovny si ještě daly záležet na tom, aby mezi klienty nezůstalo moc smluv s garantovaným zhodnocením 6 %.

To byly ony návštěvy reprezentantů s „důležitými novinkami ohledně vaší smlouvy“ po kterých jste měli nové „lepší a moderní“ smlouvy (často s novými vstupními náklady).

Následovalo období „Sluníčko je výsměch“ „Už nikdy více! Po dvou letech spoření nemáme nic, díky nechci…“ „Jsou to vyhozené peníze“, „nečekejte zajímavý výnos“ (zdroj uveden pod článkem). A to trvá dodnes. Navíc se od roku 2013 nesmí nabízet životní pojištění jako spoření!

Dětské spořící pojistky: Ano nebo ne? Po celá desetiletí byly populární a rodiče je považovali za základní krok k zajištění finanční budoucnosti svých dětí. Ale časy se změnily. Garantované zhodnocení kleslo na minimální úrovně a náklady na pojistky rostou. Je tedy opravdu vhodné vkládat peníze do dětských spořících pojistek? Poradci společnosti Stone&belter nabízejí komplexní analýzu a pomohou vám najít nejlepší řešení pro budoucnost vašich dětí. Zavolejte nám nebo kontaktujte svého poradce a získejte informace, které potřebujete. Investování do správně nastaveného investičního portfolia může být efektivnější a levnější alternativou k tradičním dětským spořícím pojistkám. Nechte své peníze růst a zajistěte tak svým dětem pevné finanční zázemí.

A mimochodem, přečetli jste si náš poslední článek o výhodách a nevýhodách spoření pro děti prostřednictvím stavebního spoření? Pokud ne, můžete ho prozkoumat ZDE.

Zdroje: Diskuse měšec.cz, peníze.cz idnes.cz rok 2005 a 2006

Napište nám